Judith Kestenberg jako psychiatra i psychoanalityczka prowadząc wieloletnie obserwacje dzieci zauważyła wyraźne korelacje między tym co cielesne, ruchowe a rozwojem psychicznym, zauważyła jak aspekty cielesne i ruchowe odzwierciedlają aspekty psychiczne w relacji między dzieckiem a opiekunem. Łącząc wiedzę z zakresu analizy ruchu z teorią rozwojową Anny Freud opracowała wraz ze swoim zespołem współpracowników narzędzie, które mogłoby być pomocne do opisywania, diagnozy, leczenia i prewencji pacjentów od niemowląt po osoby dorosłe, zarówno indywidualnie jak i w diadzie czy całych rodzin.
Kestenberg Movement Profile (KMP)

Obserwacja bazująca na KMP ujawnia zarówno zasoby jak i ograniczenia w repertuarze ruchowym pacjenta. Terapeuci DMT mogą jednocześnie wzmacniać dostępne wzorce i rozwijać te słabo reprezentowane w ruchu pacjenta, tak aby mógł on zyskać optymalny dostęp do własnego niewerbalnego potencjału.
Susan Loman, Mark Sossin
Profil ruchowy KMP obejmuje 9 części:
- Body Attitude – Postawa ciała
- Tension Flow Rhythms – Rytmy przepływu napięcia
- Tension Flow Attributes – Atrybuty przepływu napięcia
- Precursors of Effort – “Przedwysiłek”
- Effort – “Wysiłek”
- BipolarShapeFlow – Dwubiegunowy przepływ kształtu
- Unipolar Shape Flow – Jednobiegunowy przepływ kształtu
- Shape Flow Design – Wzorzec przepływu kształtu (obecnie nie jest używany)
- Shaping in Directions – Kształtowanie w kierunkach
- Shaping in Planes – Kształtowanie w planach
Najbardziej istotne zastosowanie KMP ma jako narzędzie badawcze oraz w psychoterapii dzieci, niemowląt oraz dorosłych. W obrębie relacji terapeutycznej KMP:
- jest pomocny w rozumieniu komunikacji niewerbalnej
- dostarcza kompleksowego języka pomocnego w komunikacji z metapoziomu
- potwierdza to co często intuicyjne, pomaga planować, monitorować zmianę
- zwiększa umiejętności obserwowania przez terapeutę a także pogłębia jego zdolność do empatii, sprzyja skupieniu
- jest pomocny w znalezieniu znaczenia, nadania sensu szerokiemu wachlarzowi zachowań.
Wiedza z zakresu KMP pomaga terapeucie DMT znaleźć znaczenie i nadać sens szerokiemu wachlarzowi zachowań. Pomaga ocenić co jest rozwojowe, co sprzyja budowaniu różnorodnych umiejętności. Koncepcje ruchowe związane z KMP oferują wiele możliwych interwencji opartych na teoretycznym rozumieniu tego co dzieje się w relacji. Kluczowe dla KMP koncepcje to: dostrojenie, dostosowanie, empatia, niedopasowanie.
Ponieważ KMP dotyczy obserwacji naturalnego procesu ruchu i nie wymaga od klienta podążania za specjalnymi instrukcjami – może być stosowany dla populacji w każdym wieku i etapie rozwoju, mówiących i niemówiących. KMP zarysowuje indywidualny poziom funkcjonowania rozwojowego, preferencji ruchowych (obejmujących mocne strony, możliwości oraz deficyty i słabości), obszar psychologicznej HARMONII i konfliktu oraz sposoby bycia w relacjach z innymi (w przeszłości i obecnie) Narzędzie służące do opisu i ilościowego ujęcia jakości ruchu.